Kafa Sesi

Reggae

Dünyadan Reggae Plakçıları

vinylrecordsPlak mağazaları kuşkusuz keşfetmeyi ve içinde vakit geçirmeyi en çok sevdiğimiz mekanlar. Bu yazıda son dönemde yolumuzun düştüğü reggae plakçılarını sizlere tanıtmak istedik. Listedeki bütün mağazalar online satış da yapıyor, ama elbette fırsatınız olursa uğramadan geçmeyin!

Fotoğraflar için tıklayın.

Zion’s Gate Records, Seattle, ABD

Seattle’ın hip mahallesi Capitol Hill’deki Zion’s Gate Records bizim için hiç beklenmedik bir keşif oldu. ABD’deki plakçı ekosistemini iyi kötü bildiğimiz için Zion’s Gate’in reggae açısından en iyilerden biri olduğunu, ve ismini sonuna kadar hakettiğini rahatlıkla söyleyebiliriz. Metrelerce süren reggae raflarında hem yeni baskı, hem de ikinci el (ve orjinal) müthiş plaklar bulmak mümkün, iyi de bir 45’lik bölümü var. Zion’s Gate’in reggae’den sonraki uzmanlık alanı metal.

Honest Jon’s Records, Londra, BK

Reggae’nin Jamaika’dan sonra ikinci evi Birleşik Krallık, ve elbette Londra’da müthiş reggae plakçıları bulmak beklenen bir durum. Notting Hill bölgesindeki Honest Jon’s içeri girer girmez bizi Cocoa Tea’den Lost My Sonia ile karşıladı ve doğru mekanda olduğumuzu hemen hissettirdi. Son derece zengin LP seçkisinde ağırlıklı olarak yeni baskı plaklar var, 45’likler kesinlikle eşelemeye değer, bolca da CD var. Honest Jon’s reggae’ye ek olarak caza yoğunlaşmış, çok iyi bir de Turkish bölümleri var. Bu arada not edelim, tüm dünyada artan bir trend olarak bütün seçkin plakçılarda Turkish Psychodelic Rock bölümleri görüp mutlu oluyoruz. Bu bölümlerin gediklileri arasında Erkin Koray, Barış Manço, Cem Karaca, Selda Bağcan, Kamuran Akkor, Edip Akbayram, ve Ankara’dan Hayvanlar Alemi var.

Supertone Records, Londra, BK

Londra’da Karayip kültürünün yoğun olarak yaşandığı mahallelerden biri olan Brixton’da bulduğumuz Supertone, bize filmlerden bildigimiz Jamaika plakçılarını anımsattı. Salaş bir mekan, bütün duvarlarda 45’likler, tezgahın ardında yıllar önce Jamaika’dan kopup gelmiş abimiz, ve fonda sweet reggae music. LP koleysiyonunda diğer Londra mağazalarında kesinlikle bulamayacağınız ikinci el orjinal baskılar, bir miktar da yeni baskı var. 45’likleri eşelemeye başladığımızda tezgahın arkasındaki depoya davet edildik, ve esas arkeolojik çalışmanın burada olacağını arkaya geçer geçmez anladık. Studio One, Greensleeves, Treasure Isle gibi klasik plak şirketlerine göre dizilmiş 45’liklerin arasında saatler geçirmek mümkün, ama önünüzden küçük bir fare geçer, veya bir anda bir horoz ötmeye başlarsa şaşırmayın. Karayip restoranları, ismini 1948’de ilk Jamaikalı göçmenleri Londra’ya getiren Empire Windbrush isimli gemiden alan meydanı, ve Marcus Garvey yoluyla, Brixton, Londra’daki Jamaika!

Sounds of the Universe, Londra, BK

Sounds of the Universe Soho’nun kalbinde konumlanmış, zengin yeni baskı reggae seçkisine sahip harika bir mağaza. Studio One sound’unu günümüze taşıyan müthiş reissue label’ı Soul Jazz Records bu mağazadan çıkma, ve bir köşe tamamen bu güzel külliyata ayrılmış. 45’likler çok zengin, özellikle Japonya’dan Dub Store baskısı rocksteady’ler bolca var. Mağazanın alt katı aynı zamanda reggae, Rastafari, ve Karayip kültürü hakkında kaynaklara da ulaşabileceğiniz bir müzik kitapçısı.

Selekta Reggae Record Shop, Hamburg, Almanya

Hamburg’da iki mağazası olan Selekta Reggae’nin St. Pauli yakınlarındaki Bartelsstrasse şubesine ulaştık. Bu harika mağazada sizi zengin bir LP, 45’lik ve CD seçkisi bekliyor, klasik Trojan box set’lerinin neredeyse tamamı dahil. Mağazanın bir yarısı rude boy görünümünüzü tamamlayabileceğiniz çok hoş bir butik. Yalnız dikkat edin, Selekta Schepper’ın el yapımı ses sisteminden yayılan baslar sizi gaza getirip harcamanızı arttırabilir!

DeForm Müzik, İstanbul, Türkiye

Her ne kadar kendini reggae plakçısı olarak konumlandırmasa da, müthiş çizgisi ve reggae/dub bölümüyle gönüllerde taht kuran İstanbul klasiği DeForm, Çukurcuma’da sizi bekliyor. Son yıllarda bağımsız bir label olarak da karşımıza çıkan DeForm’un yayımladığı iki plak, Off Istanbul: An Introduction to the Sounds isimli bir toplama albüm, ve Klaustro’dan Beyhude.

Bilgi

This entry was posted on Ağustos 27, 2015 by in Notlar and tagged , , .